Inu povím vám to takhle. Když vám rozříznou břicho, všechny jeho vrstvy, vyndají vám z něj různé orgány, které pak vrátí zpátky, tak to prostě není nic příjemného. Není, nebylo a nikdy nebude.
Co je na tom z mého pohledu báječné je to, že vám z břicha vyndají nádherné miminko. Nový život. Tu lásku, na kterou jste se devět i více měsíců těšili. To celou situaci značně pozvedá do čísel nad nulou.
Zkrátka operace zvaná císařský řez je téma obsáhlé, lze na něj koukat z mnoha úhlů, každý má něco do sebe a na každém tom šprochu…
Já vám dnes ale představím svůj vztah k tomuto tématu, který může být pro někoho, doufejme inspirací, pro někoho možná dobrým vtipem a pro někoho třeba sájns-fikšn.
Ilustrace ke knize: Vítej císařovno!
aneb malá kniha o řezu císařském
Dejme tomu, že to začalo tím, že jsem se před 37 lety vyklubala na svět z břicha mé matky řezem zvaným císařský.
To víte, hekáte v přeplněné porodnici na chodbě 7 hodin s dalšíma ženskýma , porod kdo ví proč nepostupuje? :), tak je jasný, že F I K.
Takže jsem dítě císařské a celý život se tu a tam zamyslím nad tím, proč jsem si těch 17cm porodních cest nedala, když jsem si nikdy v životě, jako správná kozorožka, žádnou cestu neulehčila? 🙂
Ale to je zase na jinou úvahu.
Má mamička byla císařovna a to hned trojitá. Všechny její děti (3) jsme šly na svět řeznou ránou a já trošku skrz prsty na toto hleděla a vědomě či pod, si o tomto myslela své.
Něco v tom smyslu jako: „Ta to nedala…“, „Ta to nezvládla…“, „Ta si to ulehčila…“ a podobné hity.
Před mým- zatím posledním- 4. porodem jsem s tématem „císaře“ a strachu z něj sváděla líté boje. Nevím proč, ale fakt mě to dost pronásledovalo, pracovala jsem s tím zuby i nehty, avšak jsme jen lidé, že…
Prostě jsem se ho bála.
K domácímu porodu bylo již vše nachystáno, všechny mé děti jsem si přála rodit doma, ale tentokrát poprvé se tato možnost zcela otevřela a já si každý den představovala, jak to bude asi probíhat a kde…V koupelně? V ložnici? V kuchyni? Na hajzlíku? 🙂
Začátkem 43.týdne mi praskla nad ránem voda, rozsvítila jsem světlo a uviděla postel plnou krve a to fakt nechceš!!!Dostala jsem hrozný strach! O miminko!
V předešlém těhotenství nám miminko umřelo ve 21.týdnu a můj nervový systém byl zcela bez imunity.
Sedli jsme do auta a pelášili do nejbližší okresní porodnice. Vzhledem k tomu, že bydlíme kousek od Prahy, tak mě fascinovala absolutní nechuť jet do některého z pražských velkochovů. Ehm, chtěla jsem napsat porodnic. 🙂
Cestou jsem opravdu málem zemřela hrůzou, tekla ze mně krev, břicho ztvrdlé a miminko nedávalo žádné zprávy. Modlila jsem se k Životu, ať mě této zkušenosti, kterou jsem si představovala jako ten nejhorší scénář, ušetří, že ji nezvládnu přijmout.
Dojeli jsem k nemocnici, utíkali jsme nad ránem sněhem, za mnou čůrky krve, šup na příjem, monitor, uf miminku buší srdíčko, žije….UF!
Přijde doktor a tradá: „Uděláme císařský řez“, zaznělo plechově v mých uších, zároveň mé vnitřní rozumné já říká: „Jasně, ať jde to mimčo okamžitě ven“!
Viděla jsem všechny ty nitky spojené s každou mou předešlou myšlenkou o císaři, strachuplnou, či pohrdlivou. To vše se sbíhalo k vyřčenému rozsudku: „Uděláme císařský řez“. Mě! Usmívala jsem se sama sobě, jak tam bez odporu ležím, už mě holí, už mám cévku, už mám kanylu, už mám jehlu v páteři, už mám masku s kyslíkem na ksichtě….Všechno vnímám, vidím, cítím ty pochody…a svou odevzdanost a v nitru klid.
Začínám nahlas zpívat na operačním sále miminku na přivítanou. Tělo cítím jen pod žebra. Těžko se mi dýchá. Všechna má přesvědčení na téma porod- přirozený, extatický , orgasmický, dobrý, špatný, domácí, do vody, ve stoje, s nohama do praku…Všechna ta přesvědčení berou za své. Všechny ty soudy a hodnocení. To vše jako hrad z písku se rozpadá. Přichází velká vlna Vděčnosti , slyším zaplakat naše miminko a šplouch….Vlna to všechno spláchla…Je to pryč.
Rozřízli mé břicho, rozřízli mé staré ego…Jsem na lopatkách, zblblá, necítíc vlastní tělo, zfetovaná, nemohouc popadnout dech, držím našeho sametového chlapečka na své hrudi mezi sondami, drátky a hadičkami…Miluju ho hned. I sebe, protože jsem se neposrala, nežehrám na osud, že jsem chtěla rodit doma a teď tohle…Přijímám to. Beru to, jak to je. Úleva. I když jsem si potom ještě mnohokrát zaplakala, abych si odpustila šok, strach a jisté zklamání a tu bolest…
„Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš“, ale odpuštění je lék, který nám dal Stvořitel na cestu životem. Jsem na cestě a kdo ví, co mě potká za dalším rohem. Vždycky ale můžu „začít zpívat, i když mám břicho vejpůl.“
Nejsem o nic lepší nebo horší než jiná ženská. Nejsem lepší nebo horší máma jen proto, že jsem rodila císařem. Žádná z nás nejsme. Život je pestrý a možností je mnoho a nezáleží na tom co, ale jak.
A mohu vám s jistotou říct, že císařem si nikdy nikdo nic neulehčil a neulehčí. Ale je to šance dnešní doby a můžeme být za ní vděční. A taky nemusíme. Jak je každému libo.
S Láskou všem nám mámám
BáraV.
Celý příběh se dočtete v mé připravované knížce Vítej císařovno! aneb malá knížka
o řezu císařském. ❤Její vydání plánuji na březen roku 2024.
Mé povídání nejen o císařském řezu si poslechněte zde: Bára Vlasáková: O ztrátě miminka a zpívání při císařském řezu – MAMACAST | Podcast ve Spotify
Mou knihu o ztrátě miminka ve 21. týdnu těhotenství Děťátko Čiperka si můžete koupit na mých stránkách.