"Miminko zemřelo v mém břiše. Bylo mu 21 týdnů. Těšili jsme se na něj. Umřelo nám. Umřelo něco v nás. Bolelo to. Strašně moc...

Nebránili jsme se... Nechali jsme tu obrovskou bolest nás otevřít.

Projít skrze nás.

Já a moje rodina. Byli jsme spolu. Plakali jsme...

Dny byly tiché kouzelné a prázdné... Bolestně prázdné.

Chladné a zároveň tak vřelé.

Rána byla hluboká a krvácela. Krvácela za mnohá stará zranění...

A z té rány se časem stala jizva a z té jizvy vyrostl květ, jak se píše v knize Siddhartha.

A tím květem se stalo Děťátko Čiperka.

Vítejte v unikátním příběhu o životě, smrti a odpuštění!

Jednoho dne něco bylo jinak a nakonec všechno

"Už několik dní a nocí se cítím zvláštně. Je mi smutno. Připadám si jako řeka, která vysychá...stojí...Neteče a přitom by téct měla. Jsem těhotná. Jsem ve 21. týdnu. Mám malé bříško. Čekám své třetí děťátko. Těším se na něj, ale je mi nějak šedo. Pohyby miminka stále necítím, jsem nervózní a bolí mě břicho, bedra a třísla. V noci cítím, že bolesti jsou pravidelné. To mě vyděsí, ale snažím se zůstat nad věcí, zaženu zlé myšlenky a zkouším spát. Druhý den odpoledne jdu na záchod a vidím krev! Vím, co se děje! Vím TO! Ale ještě si počkám, než se to mám dozvědět. Jedeme do nejbližší porodnice a tam se náš život změní. Prudce nekompromisně a bolestivě. Miminko zemřelo a je třeba jej porodit."

 

Nejsem první ani poslední

Žen, které přišly o své děťátko v různých stádiích těhotenství je opravdu mnoho. Jedná se snad o každou čtvrtou ženu. Mnohé jsme zažily bolest z těch největších. S úctou a pochopením se skláním před bolestí každé z nás, která se týká našich milovaných dětí. Těch žijících i těch zemřelých. A samozřejmě se to netýká jen nás žen, ale pochopitelně i mužů- otců, kteří své děti milují a opatrují a těší se z nich. A nepodaří- li se, aby děťátko přišlo na svět, nebo z nějakého důvodu nemohlo na světě zůstat a trávit s námi dny a noci, smutek, bolest a ztráta se týká obou rodičů. Dotkne se i sourozenců, širší rodiny a blízkých přátel.

 

 Děťátko Čiperka 

 Když je Tvým osudem zůstat malinké 

Ve svém díle nabízím pohled do světa ženy, která přijde o děťátko v polovině těhotenství.

Jak se cítí.  

Co prožívá.

Jak jej přivede na svět.  

Co jí pomáhá.

Jak se s tím vyrovnává.  

Jaké najde východisko.

 Jak zachází s bolestí, smutkem, zklamáním, ztrátou a PRÁZDNOTOU.

Jde o zcela originální deník ze dní ranného šestinedělí po pozdním potratu nebo předčasném porodu?

Z šestinedělí bez miminka.

Jde o upřímnou výpověď člověka- ženy, která je se svou rodinou postavena před situaci, kterou nemůže změnit.

Neexistují v tu chvíli jiné varianty, než situaci buď zavrhnout, uzavřít se, nepustit tu strašnou bolest do svého těla a uchránit se tak rozcupování na tisíc kousků a nebo se uvolnit, otevřít se a nechat se rozžvýkat a rozpustit bolestí, smutkem a zklamáním v prázdnotě a tichu.

Děťátko Čiperka monitoruje ten druhý přístup.

Dílo je plné osobitých ilustrací, bylinných receptů, úvah, básní... Smutku, bolesti, naděje, krásy a vděčnosti.

Je plné Života, jehož nedílnou součástí je i Smrt.

"Tvorba se pro mě stala lékem, místem, kterému jsem mohla věnovat svou rannou mateřskou péči, která by jinak neměla uplatnění a vlastně zhmotněním děťátka, které si vybralo jinou cestu než být fyzickým členem naší lidské rodiny."

Děťátko Čiperka je osobitým ztvárněním onoho zemřelého miminka.

Reference:

Děťátko Čiperka je křehký a zároveň velmi silný a léčivý příběh statečné ženy, odvážného muže a jejich malého děťátka, jehož život se naplnil už v bříšku své maminky. Život do cesty Báře a jejímu muži přichystal tuhle těžkou a bolestnou zkoušku, kterou díky své odvaze, vnitřní síle, moudrosti a zralosti přijali, odevzdali se proudu života a s důvěrou vykročili dál posíleni ve své vzájemné lásce a spojení. Navíc je to hotové umělecké dílo plné nádherných Bářiných ilustrací a vlastnoručně psaným textem.
Daniela Jiříkováprávnička a terapeutka www.empatea.cz
Dočetli jsme. S mužem. Oba. Děkujeme. Děkujeme za důvěru. Doufám, že na natáčení společného podcastu budu schopná mluvit a celou dobu nebrečet vděčností. Děkuji Baru za tvou otevřenost, citlivost a to zpracování ještě podtrhuje vše...❤️
Barbora Luna Chvátalovádula, kněžka, poradkyně STM www.lunabarbora.cz
Ačkoliv já osobně jsem si neprošla těžkou zkouškou ztráty miminka, dílo Děťátko Čiperka mě velmi zasáhlo. Myslím, že může být jemným lékem pro srdce a duši všech rodičů, léčivem, které je teď málokde k dostání… děkuji Barunce, že se ničeho nebojí a otevírá téma, které je tak smutné a učí mě vidět vše z jiného úhlu a transformovat vše ještě dál. Čiperko, děkuji Ti že jsi přišel a byl jsi tu s námi i když jen malou chvilinku. Mám Tě skrz Tvou mámu stále v srdci.
Tereza Rumlováherečka

JeNaČase představit Děťátko Čiperku v audio rozhovoru z Vesmírné kavárny ZDE.

Mé povídání o ztrátě miminka a zpívání při císařském řezu si můžete poslechnout v podcastu MAMACAST ZDE.

Komu může mé dílo pomoci?

Jak už jsem psala výše, zkušenost se ztrátou miminka má mnoho žen, tudíž mnoho mužů, tedy mnoho rodin. Proto jej doporučuji všem, kteří ví o tomto tématu své a třeba ještě bolest ze ztráty nosí ve svém srdci.

Může posloužit jako ventil, kterým může bolest a smutek odejít. Může být uvolněním pro nevyplakané slzy.  Uznáním velikosti ztráty. Inspirací k opečovaní se.  Porozuměním.  Odpuštěním.  Může být tím, co v ní pro sebe naleznete.

"Nemám žádnou univerzální radu, ale ukážu Vám, jak jsem se se ztrátou vyrovnala já. I Vy si můžete najít svůj způsob a nevadí, že už je to dávná minulost. Uznání a odpuštění má své místo a čas kdykoli a kdekoli v našem životě."

Zároveň je vhodné pro všechny, kteří pracují se ženami a rodinami a jsou jim oporou nejen v takto složitých situacích.

 

Můj pohled, můj přístup, moje stanovisko

Děťátko Čiperka si neklade žádné nároky být odbornými informacemi, dávat rady či doporučení. Slouží jako vyjádření zkušenosti stejně jako to dělají umělecká díla.

Situace byla taková, jaká byla a jednání bylo takové, jaké bylo. Forma ztvárnění je taková, jaké je a je na zdravém uvážení každého jedince, do jaké míry se chce tímto příběhem inspirovat, či nikoli.

Je tu pro zralé lidské bytosti, které ví, že mají svůj život ve svých rukou a jsou věci, které ovlivnit lze a které ovlivnit nemůžeme. Ukazuje, že každý máme možnost se rozhodnout a naše rozhodnutí má být respektováno jako dar svobodné volby každého z nás.

Přejete si poznat Děťátko Čiperku?

Je připravenao k odeslání. Můžete si jej zakoupit

za cenu 1. 1 1 1 Kč.

Jeho výroba obsahuje velkou část ruční práce.  Zachovává si tak svou autenticitu deníku. 

Veškeré balíčky odesílám poštou na adresu uvedenou ve Vaší objednávce do 3 pracovních dnů.

S dotazy se na mě obraťte prostřednictvím emailové adresy barbora@jenacase.cz .

Dílo Děťátko Čiperka vzniklo s laskavou podporou lidí na platformě Donio a Nadačního fondu Propolis 33.

Děkuji za to!

Upřímně děkuji za Vaší důvěru a věřím, že Vám Děťátko Čiperka přinese do života krásu, laskavost a klid, tak jako je přineslo mně.

S Láskou BáraV.

barbora@jenacase.cz